Zatrudnianie pracowników aranżujących wnętrza.

 

Jak zdobywać ludzi do pracy w firmie projektującej wnętrza? Okazuje się, że znalezienie właściwego projektanta wnętrz , z odpowiednimi kwalifikacjami, odpowiedzialnego, punktualnego, a przy tym sympatycznego, jest bardzo trudne a takie cechy są istotne – projektant wnętrz powinien je po prostu posiadać.

 

E-domy ma takie osoby, którym może zaufać. Istnieje kilka sposobów poszukiwania idealnych projektantów wnętrz. Oczywiście, jak to zazwyczaj bywa, nie ma idealnego rozwiązania, każde z nich niesie za sobą określone korzyści, ale zarazem także pewne zagrożenia. Trzeba więc dobrze się zastanowić, jaką metodę pozyskania pracownika zastosować w w tym wypadku. Bardzo dobrą i sprawdzoną metodą jest przyjęcie kandydata rekomendowanego przez innego właściciela takiej firmy. To powoduje swoistą zależność: rekomendujący czuje się odpowiedzialny za rekomendowanego, a ten z kolei czuje, że musi spełnić oczekiwania nie tylko szefa, ale również osoby dającej mu rekomendacje. To buduje zaufanie w zespole, a jednocześnie wpływa motywująco na innych dekoratorów wnętrz.

 

Nie do przecenienia jest fakt, że taki sposób rekrutacji nie wiąże się z kosztami. Do niekorzystnych zjawisk mogących się pojawić przy okazji zatrudniania przez ustną rekomendację ze strony dotychczasowych pracowników. Dobrzy znajomi czy krewni niekoniecznie muszą być dobrymi architektami. Taki sposób może też wywołać zaniepokojenie ze strony dotychczasowych pracowników i wpłynąć niekorzystnie na ich morale.

 

Inną możliwością poszukiwania pracowników do firmy są urzędy pracy. Trudno jednoznacznie wyrazić opinię na temat ich skuteczności w oferowaniu pracy dla ludzi z branży dekorowania wnętrz. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest to, że jest to usługa bezpłatna, a zarazem zapewnia dostęp do pracowników rynku lokalnego. Niestety, trudno liczyć w takim wypadku na pozyskanie osoby z wysokimi kwalifikacjami. Z pewnością jest to dość interesująca propozycja, jeżeli chcemy zatrudnić np. absolwenta.

 

 

Znacznie skuteczniejsze pod tym względem są ogłoszenia prasowe, przy czym chodzi tutaj o pisma branżowe, w których umieszczone są ogłoszenia osób zarówno szukających pracy w zawodzie dekoratora wnętrz, jak i osób chcących zatrudnić takiego. Do największych zalet tego rozwiązania należy możliwość dotarcia do szerokiego grona potencjalnych kandydatów na konkretnym rynku pracy. Jeżeli decyduje się się na to rozwiązanie, zadbać należy, aby ogłoszenie było starannie przygotowane. Trzeba pamiętać, że stanowi ono swoistą wizytówkę firmy. W takim ogłoszeniu powinno się znaleźć kilka elementów: nazwa stanowiska, krótka charakterystyka czynności wymaganych na tym stanowisku, korzyści związane z pracą na tym stanowisku, lokalizacja miejsca pracy, typ poszukiwanej osoby (i to zarówno jeśli chodzi o kwalifikacje, jak i cechy charakteru) oraz wymagane dokumenty i metody składania tych dokumentów. Ciągle niedocenianym źródłem pozyskiwania cennych pracowników jest poszukiwanie takich osób w szkołach (m.in. uczelniach );

 

Jak zdobywać ludzi do pracy w firmie projektującej wnętrza? - odpowiada specjalista.5119932141249961787(42)

Jak zdobywać ludzi do pracy w firmie projektującej wnętrza?

 

Jak zatem proponować zgłaszanie wniosków o przyjęcie do pracy w firmie projektującej wnętrza? Istnieje tutaj kilka możliwości, aczkolwiek specyfika branży wymusza zastosowanie swoistego sita w procesie zatrudniania. Tak więc niezależnie od tego, czy kandydat do pracy zgłasza swoją kandydaturę drogą listową (przysyłając standardowe curriculum vitae ze zdjęciem i list motywacyjny), czy też w odpowiedzi na ogłoszenie robi to telefonicznie, to i tak kolejnym etapem jest bezpośrednia rozmowa. W trakcie tej rozmowy kandydat prezentuje swoje możliwości i oczekiwania, ale to samo robi także potencjalny pracodawca. Można w ten sposób skonfrontować ze sobą oczekiwania obu stron. Ważne jest, i warto to wcześniej kandydatowi zgłosić, aby na takie spotkanie przyniósł pisemne rekomendacje lub przynajmniej listę osób (z ich numerami telefonów) mogących takich rekomendacji udzielić. Daje się wtedy wyraźny sygnał, że oczekuje od kandydata prawdomówności i wiarygodnych informacji na temat jego przeszłości zawodowej. Można w tym przypadku skontaktować się z uczelnią i/lub poprzednim miejscem pracy.